Одбојкарките на Вардар на домашен погон загубија од Нитра во Челинџ купот

Одбојкарската екипа на Вардар загуби во дуелот од второто коло на Челинџ купот на ЦЕВ од Нитра со убедливи 3-0. Во оваа рунда од натпреварувањето се одигра еден меч во „балонот“ во Капошвар, а „црвено-црните“ девојки беа експресно елиминирани.

Овој настап беше прв за женските македонски екипи во евро-куповите по повеќе од десет години, а вардарки не успеаа да го изненадат ривалот. Откако го минаа првото коло без борба и со доделени две победи од по 3-0 над Хаменлина, ракометарките на Вардар убедливо загубија кај Нитра. 

На овој меч Вардар беше без двете интернационалки од Куба и Казахстан, па на домашен погон немаше сили за изненадување против словачкиот ривал. Нитра го доби првиот сет со 25-12, додека вториот и третиот со идентични 25-17 и ја завршија европската авантура на вардарки.