ВИДЕО: Одбојкарите со „Бисер Балкански“ и оро го прославија новото ЕП!

Одбојкарската репрезентација на Македонија слави нов пласман на Европските првенства. Второ во две години, благодарение на победата над Турција (3-1 во сетови) во квалификациите во СЦ „Борис Трајковски“.

>>> МАКЕДОНИЈА Е НА ЕП: Турција на колена пред нашите „спартанци“!

Нешто што се случи во СРЦ „Кале“ пред една година, се повтори повторно. Со солзи во очите, одбојкарите развија оро во салата во Скопје додека од разгласот грмеше популарната „Бисер Балкански“, неофицијалната химна на оваа репрезентација.

  • Славјето во СЦ „Борис Трајковски“:

Македонија на првиот настап на ЕП играше во Словенија и не се посрамоти.

>>> Николов: Сите жртви се исплатеа, стануваме редовни учесници на ЕП

>>> Ѓорѓиев: Кога бев мал навивавме за други... сега ја имаме нашата Македонија!