Одбојкарките на Работнички први до полуфинале на Купот на Македонија

Во европската година за македонската одбојка, со организација на група од машкиот континентален самит, како и со настапи на двете сениорски репрезентации во златната и во сребрена лига на ЦЕВ, домашните натпреварисе одвиваат со забрзано темпо.

За денес закажана четвртфиналната фаза од македонскиот куп за сезоната 2022/23. 
Со оглед на полудиригираната ждрепка, нема да има дерби соочувања, а не се предвидени реванши, така што домашните екипи, коишто се подобропласираниво првенството, се фаворити за влез на завршниот турнир во периодот од 24 до 26 март. 

Веќе е познат првиот полуфиналист во женска конкуренција, тоа е бранителот на трофејот Работнички, кој го совлада Варда ЕМ со 3-0 во сетови.

Четвртфинале (мажи):   
Струмица Никоб – Весна Пробиштип (среда, 17:00)
Шкендија – Работнички 47&22 (среда, 20:00)
ГОК Борец – Штип УГД (среда, 19:00)
Лирија – Универзитет во Тетово (среда, 19:00)

Четвртфинале (жени):
Работнички Скопје – Вардар ЕМ 3-0 (25-12, 25-19, 25-14)
Јанта волеј – Пелистер волеј (среда, 20:30)
Наковски волеј – Младост УГД (среда, 20:00)
Фит фан волеј – Вардар жени (среда, 16:30)