Македонија ги доби противниците за Европската лига 2021

Македонската одбојкарска репрезентација ги дозна противниците за претстојната Европска лига 2021 година.

Нашите одбојкари повторно ќе се надигруваат во т.н Сребрена Европска лига. Таму ќе играат во групата А заедно со Израел, Данска и Кипар.

Првиот турнир е закажан за периодот од 28-30 мај и ќе се одржи во Данска. Македонија ќе биде домаќин на вториот турнир (4-6 јуни), а местото на одигрување на завршниот турнир (25-27 јуни) дополнително ќе биде соопштено од Европската одбојкарска федерација (ЦЕВ).

Пред овој предизвик, македонските репрезентативци ќе одиграат неколку меча во квалификациите за Европското првенство 2021.