Љафтов: Спремни сме во главите, само ние знаеме како дојдовме до тука

Како никогаш во исгоријата, македонската одбојкарска репрезентација започна големо натпреварување во голем стил. Избраниците на Јошко Миленкоски ја декласираа Црна Гора во Скопје и ја подотворија вратата кон Бари и втората фаза,

Никола Ѓорѓиев и другарите со шест бода и сет-разлика 6-1 го запоседнаа врвот на групата, заедно со моќникот Полска.

„Сакам да им честитам на целиот наш народ, на целата наша јавноста. Само ние знаеме како стигнавме до овде и не ми доаѓаат зборови што да кажам. Одигравме уште подобро отколку против Данска, се спремавме цело лето, но се исплати.

Почнавме лошо, но како и против Данска, спремни сме во главите. Искусни сме, ова е трето Европско првенство за нас, а имаме и психолог во репрезентацијата. Не беше лесно да се заврши овој натпревар“, заврши Љафтов. 

Полската репрезентација, водена од Никола Грбиќ, ќе биде третиот противник на нашите одбојкари, утревечер од 20:00 часот во СЦ „Борис Трајковски“.