ГОК Борец ја изненади Шкендија, струмичани повторно осамени на врвот

Драмата во Тетово го одбележа машкиот одбојкарски викенд во нашата земја. ГОК Борец ја совлада Шкендија по голема борба во пет сета и со тоа остана во трка за второто место во Првата машка одбојкарска лига.

Гостинскиот триумф ги доближи велешани на дистанца од една победа во однос на тетовци, а придонесе актуелниот првак, Струмица Никоб, повторно да има најголем број триумфи - 13, со само еден пораз досега.

По четвртото коло во Втората фаза-1, јасно е дека Лирија и Работнички 47&22 ќе решаваат за последниот патник во полуфиналето.

Прва лига (мажи)
Втора фаза-1, (Четврто коло)

Струмица Никоб - Лирија 3-0 (25-17, 25-16, 25-18)
Шкендија - ГОК Борец  2-3 (23-25, 19-25, 25-19, 25-23, 14-16)
Работнички 47&22 – Весна Пробиштип  3-0 (25-17, 25-19, 25-16) 

Прва лига (мажи)
Втора фаза-2, (Четврто коло)

Штип УГД – Сушево 1978  3-0 (25-14, 25-13, 25-20)
Универзитет во Тетово - Петровец 3-0 (25-14, 25-21, 26-24)
Слободна: Македонија Џио