Франција и Романија први четвртфиналисти на ЕП во одбојка

Хрватската машка одбојкарска репрезентација не успеа да се пласира во четвртфиналето на Европското првенство. Во осминафиналето во Варна, Романија беше поуспешна со 3-2 во сетови (25-17, 25-20, 17-25, 26-28, 15-12).

Хрватска ја предводеа Петар Ѓирлиќ со 29 и Марко Седлачек со 14 поени, додека најдобар стрелец кај Романија беше Александру Рата со 30 поени.

Одбојкарите на бугарската репрезентација го завршија учеството на Европското првенство на кое беа домаќини, откако беа елиминирани во осминафиналето. Олимпискиот шампион од Токио во 2020 година, селекцијата на Франција, беше поуспешna со максимален резултат (25-21, 25-21, 2515).

Во победничкиот тим најрасположен беше Бартелеми Шиненизе со 13 поени, а Алекс Грозданов беше единствениот со двоцифрен кај Бугарија со 10 поени. Во четвртфиналето Французите ќе се сретнат баш со селекцијата на Романија.