Фит фан волеј последен патник во полуфиналето на плеј-офот

Екипите на ГОК Борец и на Фит фан волеј ги забележаа најзначајните победи во натпреварите од деветтото коло кај дамите.

Триумфот на одбојкарките на Фит фан волеј против Вардар ЕМ има иста тежина затоа што со него дојде до остра поделба на табелата меѓу првиот и вториот квартет. Тоа значи дека Фит фан волеј ќе биде во друштво на водечките три екипи во полуфиналето на првенството, а за Вардар ЕМ и за Струмица жени остануваат само теоретски шанси.   

Прва лига (ж)
Деветто коло:

Наковски волеј – Јанта волеј Кисела Вода 1-3 (25-23, 24-26, 20-25, 16-25)
Македонија Макс – Работнички Скопје  0-3 (12-25, 17-25, 18-25)
Фит фан волеј - Вардар ЕМ             3-1 (25-21, 25-15, 16-25, 25-11)
Вардар жени – Струмица жени     1-3 (16-25, 25-22, 17-25, 11-25)

Табела: 
Работнички Скопје 8-1
Јанта волеј КВ 8-1 
Наковски волеј 6-3 
Фит фан волеј 6-3 
Вардар ЕМ 3-6
Струмица жени 3-6
Вардар жени 2-7
Македонија Макс 0-0