Фаворитите обезбедија четвртфинале на женскиот одбојкарски Куп на Македонија

Подобропласираните екипи во првенството ја искористија предноста на домашниот терен и поголемиот квалитет, па лесно се пласираа во четвртфиналето на машкиот одбојкарски Kуп на Македонија.

Јанта волеј и УГД Студент им се придружија на Џио Струмица, Универзитет во Тетово, Вардар, Весна Пробиштип, Лирија и на Шутова, кои имаа директен влез во сегментот за најдобрите осум поради пласманот во есенскиот дел од Првата лига.

Осминафинале:
Jанта волеј – Дибра волеј 3-0 (25-20, 25-17, 25-21)
УГД Студент – ГОК Борец 3-0 (25-21, 25-11, 25-16)
УГД Студент – Жени – Македонија Макс 3-2 (11-25, 25-22, 25-17, 21-25, 15-8)
Ускана – Бами Кор 3-1 (25-14, 28-26, 19-25, 25-14)