Дефинирани сите полуфиналисти на одбојкарскиот Куп, целосно изостанаа изненадувања

Според пласманот во првенството, само два резултата од четвртфиналето во македонскиот одбојкарски куп може да добијат изненадувачки призвук. Универзитет во Тетово ја совлада Лирија во четири сета и обезбеди место на завршниот турнир на крајот на март, на којшто ќе бидат и бранителот на пехарот Струмица Никоб, Шкендија и ГОК Борец, а тоа се трите најдобри екипи во шампионатот. 

Кај дамите, победата на Вардар жени над Фит фан волеј во четири сета не одговара на досегашните резултати во лигата, а на другите соочувања од четвртфиналето фаворитките не загубија сет, па Работнички Скипје ќе се обиде да ја задржи круната во конкуренција на Јанта волеј и на Наковски волеј.   

Четвртфинале (мажи):
Струмица Никоб – Весна Пробиштип 3-0 (25-13, 25-11, 25-16)
Шкендија – Работнички 47&22 3-0 (25-13, 25-12, 25-20)
ГОК Борец – Штип УГД 3-1 (25-14, 22-25, 25-16, 25-20)
Лирија – Универзитет во Тетово 1-3 (25-22, 21-25, 18-25, 22-25)

Четвртфинале (жени):
Работнички Скопје – Вардар ЕМ 3-0 (25-12, 25-19, 25-14)
Јанта волеј – Пелистер волеј 3-0 (25-19, 25-11, 25-19)
Наковски волеј – Младост УГД 3-0 (25-20, 25-18, 25-20)
Фит фан волеј – Вардар жени 1-3 (13-25, 25-22, 21-25, 19-25)