• Струмица жени и Работнички Скопје играат директен дуел за третото место

  Ако се суди според досегашните резултати, единствената промена на табелата што може да ја донесе шестото коло во Втората фаза-1 од најквалитетната женска македонска одбојкарска лига, се однесува на третото место со оглед дека Вардар жени 2019 и Јанта волеј Кисела вода направија солида предност на водечките две позиции. Струмица жени ќе го пречека Работнички Скопје со намера да ја забележи осмата првенствена победа, а со тоа да се изедначи со ривалот според тој статистички податок. Доколку го направат тоа со три освоени бода, значи без, или, пак, со само еден загубен сет, тогаш струмичанки ќе исчекорат на третото место, а освојувачот на двојната круна од 2019 ќе биде четврти.

 • Лидерот Џио Струмица на сериозен испит во Тетово

  На прв поглед, саботните натпревари во петтото коло од Втората фаза во македонскиот машки одбојкарски шампионат се лесни за прогноза, а тоа значи дека некои од екипите ја носат фаворитската улога. Во елитното друштво, Вардар ќе го пречека ГОК Борец со амбиција третпат сезонава да слави над противникот од Велес, а на тој начин да се врати на победнички патеки по двата пораза од водечките состави. Без разлика на резултатот, црвено-црните не можат да го загрозат второто место на Универзитет во Тетово, како што и ГОК Борец не може да напредува од четвртата позиција. Низата од пет порази во првенството од коишто четири се во овој натпреварувачки сегмент, целосно го опишуваат квалитетот во водечкиот квартет, па станува се поизвесно дека вардарци ќе немаат сили да им парираат на Универзитет во Тетово и на Џио Струмица.

 • Македонија ќе го организира завршниот турнир во Сребрената лига

  Денешната седница на Бордот на администрација на европската куќа на одбојката донесе убави вести за Македонија.

 • Михајловиќ ги собра најдобрите македонски одбојкарки до 19 години пред евро-квалификациите

  Февруари е исклучително фрекфентен месец со четири првенствени кола и со три термини за купот, македонската репрезентација за одбојкарки до 19 години повторно е на собир подготвувајќи се за настапот на Европското првенство наредната година, чијшто домаќин ќе биде ОФМ. Селекторот Ненад Михајловиќ и неговиот стручен штаб сакаат максимално да го искористат секој можен период за да го исполнат планот, па во овие четири дена (од вчера до четврток) работат во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје.

 • Одбојкарскиот селектор Матијашевиќ ја презема клупата на ПАОК

  Никола Матијашевиќ, селекторот на македонската одбојкарска репрезентација, ѝ се враќа на клупската одбојка и е назначен за нов тренер на грчкиот прволигаш ПАОК.

 • Лесни победи за одбојкарките на Вардар жени и Работнички Скопје

  Екипата на Вардар жени 2019 се врати на победнички патеки и го обезбеди првото место во нашиот женски одбојкарски шампионат по половина од Втората фаза-1. Откако го претрпеа единствениот пораз досега во пресметката со Струмица жени, скопските „црвено-црн“и убедливо славеа на гостувањето кај Наковски волеј, па нивната челна позиција не може да биде загрозена без оглед на епилогот на денешнот натпревар меѓу Струмица жени и Јанта волеј Кисела вода. Во него, домашниот тим ќе игра за осмата првенствена победа, а доколку биде изразена со три бода, тогаш ќе се врати на третата позиција на табелата.

 • Голема тетовска победа среде Скопје, лидерот Џио Струмица неприкосновен на врвот

  Одбојкарите на Универзитет во Тетово вторпат сезонава го совладаа Вардар и потврдија дека се главен антагонист на лидерот Џио Струмица. Дуелот во СРЦ „Кале“ целосно мина во знакот на „жолтите“ од Тетово. Во ниту еден од трите сета немаше неизвесност, а одбојкарите на Универзитет во Тетово доминираа во секој сегмент. 

 • Струмичко-скопските пресметки го кројат врвот на табелата кај дамите

  Четвртфиналните натпревари од купот завршија со очекувани резултати, а изненадување немаше ниту на двомечот меѓу Наковски волеј и Јанта волеј Кисела вода, па скопскиот тим во реваншот успеа да ја надополни негативата од 3-0 од струмичкиот натпревар, со што најдобрите четири екипи во Првата лига најавија завршна трка и за куп-пехарот. Досегашните резултати во првенството оставаат мала надеж за Наковски волеј дека може да влезе во водечкиот квартет, но за да го стори тоа, потребно е да слави над Вардар жени 2019 во утрешниот дуел од петтото коло во Втората фаза-1.

 • Џио Струмица сигурен лидер, следи дерби-битка за второто место

  Откако остварија по една победа на претходните две меѓусебни пресметки сезонава, Вардар и Универзитет во Тетово утре повторно ќе ги тестираат своите потенцијали, во овој случај за второто место на табелата во елитниот сегмент од македонската машка одбојкарска лига.

 • Очекувани резултати, фаворитите во мак-одбојката продолжуваат во Купот

  Реванш средбите од четвртфиналето во македонскиот одбојкарски куп завршија со очекувани резултати коишто одговараат на квалитетот на екипите сезона, а беа и логично продолжување на епилогот на првите натпревари. Вардар жени 2019, Работнички Скопје и Струмица жени обезбедија настап во елитната четворка, исто како и Џио Струмица, Вардар и Шкендија, коишто му се придружија на Универзитет во Тетово во машкото полуфинале.

 • Одбојка

  Нема јунаци кои може да го сопрат освојувачот на „двојната круна“

  Екипата на Џио Струмица уште еднаш потврди дека е најдобра екипа во одбојкарскиот шампионат на Македонија. Избраниците на Ричлиев ја казнија секоја грешка на Вардар и во дербито славеа со 0-3 (21-25,16-25, 15-25), со што остануваат единствени без неуспех на домашната сцена. Вардар, кој претрпе доста промени оваа зима, со добра игра беше рамноправен само во првиот сет, кога му даваше голем отпор на противникот, а се останато беше во знакот на гостинот од Струмица. ЏИО Струмица по овој меч има 12 победи на 12 меча и само два загубени сета.

 • Моќната Џио Струмица го збриша Вардар, за 12/12 во мак-одбојката

  Екипата на Џио Струмица уште еднаш потврди дека е најдобра екипа во одбојкарскиот шампионат на Македонија. Избраниците на Ричлиев ја казнија секоја грешка на Вардар и во дербито славеа со 0-3 (21-25,16-25, 15-25), со што остануваат единствени без неуспех на домашната сцена.

 • Струмица го урна митот за непобедливите вардарки

  Екипата на Струмица жени оствари голема победа на гостувањето кај Вардар жени 2019 во четвртото коло од Втората фаза-1 во нашата најсилна женска одбојкарска конкуренција. За црвено-црните од Скопје тоа беше прв пораз сезонава, но и покрај тоа што не успеаја да го задржат максималниот биланс, одбојкарките на Вардар се уште се на чело на прволигашката табела.

 • Фаворитите без проблем обезбедија полуфинале на женскиот одбојкарски Куп

  Досега одиграните три натпревари од четвртфиналето на женскиот одбојкарски Куп завршија во три сета. Водечката екипа во шампионатот, Вардар жени 2019, славеше кај Универзитет во Тетово, а третопласираниот Работнички Скопје ја потврди фаворитската улога во Битола против Пелистер волеј. Наковски волеј, пак, со ист резултат го доби одмерувањето на силите со Јанта волеј Кисела вода, по што на реваншот во Скопје, на второпласираниот тим во првенството му е потребна победа во три сета доколку сака да се избори за решавачки „златен сет“ до 15 поени за учество во полуфиналето.

 • Одбојкарките до 16 години во март на Балканијадата во Србија

  Македонската одбојкарска женска репрезентација до 16 години во месец март ќе има активност и ќе настапи на Балканијадата која ќе се игра во Србија.

 • Универзитет во Тетово до Куп-полуфинале, Џио Струмица го доби првиот меч со Лирија

  Шампионот на Македонија, Џио Струмица очекувано немаше проблеми и во три сета го доби првиот четвртфинален меч против Лирија во рамки од Купот на Македонија.

 • Џио Струмица со пресврт го доби Универзитет во Тетово

  Екипата на Џио Струмица остана без пораз и го доби дербито против Универзитет од Тетово на домашен терен (24-26, 25-15, 25-19, 25-16) во 11. коло од Првата државна лига на Македонија.

Pages