Победи на Манчестер Јунајтед и Арсенал се највисоки во Mozzart

Богат ден на фудбалските терени, Лигата на шампионите се враќа во понудата и стартува третото коло, а Mozzart и овој пат за своите играчи подготви квоти кои ќе бидат во секое време најголеми на светот. Се работи на кец на Манчестер Јунајтед против Копенхаген, како и двојка на Арсенал против Севиља.

Манчестер Јунајтед - Копенхаген (вторник, 21:00), кец 1,37

Манчестер Јунајтед не се најде во најтешката група во Лигата на шампионите, но засега не може да се спои. Во конкуренција на Баерн е аутсајдер, но во соочувањата со Галатасарај и Копенхаген, избраниците на Ерик тен Хаг јасно го очекуваат второто место и пласман во нокаут фазата. Во првото коло „црвените ѓаволи“ се бореа против Баерн во Минхен, но загубија со 3-4. а Јунајтед на домашниот меч со Галатасарај важеше за фаворит и на почетокот се тргна како што треба со водство. Сепак, на крајот натпреварот заврши со пораз од 2-3. Секако дека се уште има шанси за плеј-оф, но нема простор за грешка на мечевите против Копенхаген. Данскиот првак се мачеше да стигне до групната фаза, двапати се спаси од работ на пропаст за време на квалификациите, но сега изгледа солидно. Во првото коло Копенхаген му гостуваше на Галатасарај и имаше два гола предност, но не издржа и заврши 2-2. Лавовите изгледаа многу добро на натпреварот против Баерн, па иако поведоа на крајот загубија со 1-2.

Севиља - Арсенал (вторник, 21:00), двојка 1,85

Севиља очигледно не успева да се консолидира во воведниот дел од сезоната, иако на некои натпревари покажува високо ниво на игра. Во Примера, во последното коло, Рохибланскоси успеаја да го спречат налетот на Реал Мадрид на домашен терен и одиграа 1-1. Сепак, тие се само на 13. позиција на табелата со девет бода од исто толку натпревари. Во Лигата на шампионите во првите две кола Севиља однесе два бода. Прво избраниците на Диего Алонсо одиграа 1-1 со Ленс, а потоа ремизираа со ПСВ 2-2. Арсенал ја започна Лигата на шампионите со победа од 4-0 над ПСВ. Се чинеше дека во вториот круг, на гостувањето кај Ленс, ќе може да го надградат својот успех. Сепак, спротивно на прогнозите и очекувањата, Топџиите загубија со резултат 1-2, иако поведоа и создадоа многу шанси. Загубата на бодови во Франција јасно значеше дека сега треба да играат за победа на двата меча против Севиља и да го добијат максималниот број бодови. Арсенал е непоразен во Премиер лигата со шест победи и три нерешени. Во последното коло за време на лондонското дерби не успеа да го победи Челзи (2-2).

Напомена: Квотите се подложни на промени, но во секој момент во Mozzart ќе бидат најголемите на светот