Најголемите квоти на свет се на Партизан Mozzart Bet и Хрватска!

Овој четврток во прв план се квалификациите за Европското првенство во фудбал и Евролигата во кошарка. Букмејкерите на Моцарт за денеска одредија две квоти кои во секое време ќе бидат највисоки во светот. Се работи за двојка на Партизан Моцарт Бет во Франција против Асвел и кец на Хрватска против Турција во Осиек.

АСВЕЛ - ПАРТИЗАН МОЦАРТ БЕТ (ЧЕТВРТОК, 20.00), ДВОЈКА 1.70

Двата тима доживеаја убедливи порази на стартот на Евролигата, Партизан во Тел Авив од Макаби, а Асвел во Белград од Црвена звезда. Партизан Моцарт Бет сака да се поправи во Франција против еден од најслабите тимови во евроелитата. Избраниците на Жељко Обрадовиќ минатата сезона беа поразени на стартот од француската екипа (87-91), но во Арената се реваншираа со убедлив триумф - 92-71. Искусниот Нандо де Коло и поранешниот миленик на Гробарите, Жофри Ловерњ ќе бидат најголемата закана за шампионите во АБА.

ХРВАТСКА - ТУРЦИЈА (ЧЕТВРТОК, 20.45), КЕЦ 1.70

Ватрените имаат три победи и едно реми во квалификациите за ЕП и се на прагот да одат во финалето. Турција исто така има 10 бода, но одигра натпревар повеќе. Закани за овие две селекции се Велс и Летонија кои собраа по седум. Бронзената селекција од Мундијалот во Катар досега прими само еден гол за 360 минути, а даде девет. На крајот на март во Бурса, Хрватска рутински ги победи Турците со 2-0 головите на Матео Ковачиќ во првото полувреме. Натпреварот се игра во Осиек, а резервирани се сите 13.000 места. Во овие квалификации за Хрватска, Велс остана непоразен на домашен терен (1-1), додека Лука Модриќ и другарите ја победија Летонија со 5-0. Турција се врати со максимален резултат од двете гостувања, победувајќи ги Ерменија и Летонија.

ЗАБЕЛЕШКА: Квотите се подложни на промени, но ќе бидат највисоки во светот во секое време во Mozzart.