Герет Саутгејт

Герет Саутгејт
  • Англичаните му веруваат на селекторот: Саутгејт добива нов договор

    Пред клучниот натпревар од осминафиналето на Европското првенство провејуваат оптимистички вести во таборот на „Гордиот Албион“. Англиската Фудбалската асоцијација (ФА) планира да му понуди нов договор на селекторот Герет Саутгејт, без разлика на резултатот на шампионатот. Саутгејт има активен договор до Светското првенство во Катар во 2022 година, но федерацијата сака да испрати порака и да му даде дополнителна доверба. 

  • Саутгејт: Сакавме по секоја цена да останеме на „Вембли“ во осминафиналето

    Селекторот на Англија, Герет Саутгејт го пофали пред медиумите со настапот на својот тим во победата против Чешка со 1-0, во последното коло од групата Д на Европското првенство „Гордиот Албион“ славеше на „Вембли“ со голот на Рахим Стерлинг во 12. минута и со седум бода како првопласиран се пласира во осминафиналето.

Pages