По долга пауза женски дуел во кугларскиот шампионат, ЖКК Пелистер поуспешен од ГТЦ Мусандра

Во пресрет на европските натпревари на нашите најдобри тимови, вчера се одигра третото коло на кугларскиот шампионат на Македонија. 

Во дербито на колото шампионот Макпетрол на убедлив начин со 1-7 славеше над битолски Пелистер 1982, додека со ист резултат заврши и мечот меѓу Мусандра и 18 август. 

Она што го одбележа ова коло е првиот женски екипен дуел по неколку деценискиот пост, на кој во тесна и изедначена борба ЖКК Пелистер ТС Холдинг успеа да победи со 5-3 против ЖКК ГТЦ Мусандра. 

Исто така, интересно беше и на дуелот помеѓу ТКС и Вардар, каде што Вардар се извлече и со 5-3 го доби дуелот.

Комплетните резултати од третото коло на кугларскиот шампионат: