Кугларите за само 13 кегли несреќно загубија од Чешка

Кугларската репрезентација на Македонија забележа нов неуспех на Светското првенство во Чешка, откако во драматичен натпревар минимално беше поразена од домаќинот со вкупен резултат од 5-3 и тоа за само 13 кегли. 

Бојан Влаќевски отвори одлично и со 683 соборени кегли донесе наше водство, но неговите соиграчи не успеаја да го задржат темпото и Чешка не само што израмни, туку и поведе со 1-3. Во продолжение Фучкар и Бенедик имаа фантастичен настап, но не успеаја да ја достигнат негативата која ја наследија, па така домаќинот на крај славеше со минимални 5-3. 

Сега пред нашите куглари преостанува уште само еден натпревар против фаворизираната Србија, но дури и да оствариме победа, веќе немаме можност да влеземе во вториот дел од Светското првенство.