Кугларите на Макпетрол со 22. титула во шампионатот, победа и во Купот

Екипен првак на Македонија во куглање за сезоната 2022-2023 е Макпетрол. Членовите на скопскиот клуб до рекордната 22. титула дојдоа со убедливи 16 победи од исто толку натпревари.

Тие освоија 32 бода, односно 114 поединечни поени, а загубија само 14 индивидуални бодови. Исто така, Макпетрол е освојувач на Купот во куглање на Македонија што се одржа во кугланата „Мусандра“ во Скопје. Со 3.382 соборени кегли го освоија рекордниот 12-ти трофеј во Купот, 53 повеќе од второпласираниот „Вардар 2014“ и 189 повеќе од третопласираната „ГТЦ Мусандра“.

Во Топ-6 поединечни резултати на Купот се најдоа дури 4 првотимци на Макпетрол. Младен Донковски, натпреварувач на скопскиот клуб, е прогласен за куглар за 2022 година.

Во последното коло од кугларската лига кугларите на Макпетрол ја совладаа женската екипа на ГТЦ Мусандра со 8-0, односно 3.321- 2.744 во соборени кегли. Два женски тима се натпреваруваат со мажите во македонската кугларска лига, но нивниот конечен пласман се смета одвоено.

Кугларите на Макпетрол ја обезбедија титулата уште во март кога со победата во 14. коло создадоа недостижна предност.