Црвена Звезда го пречекува Морнар, ќе биде интересно во АБА-дербито!

Продолжува натпреварувањето во АБА-лигата, а во третото коло ќе гледаме еден премногу интересен дуел во кој Црвена Звезда ќе го пречека Морнар од Бар. Се работи за две екипи кои во првите две кола одиграа без грешка, односно два тима кои досега имаат максимален учинок. И може да се каже дека оставија најдобар впечаток. 

Напаѓачки блескаат и Звезда и Морнар, затоа треба да се очекува права рапсодија и многу погодоци на двете страни. Доволно е само да се набројат имињата како што се Лојд, Волден, Пулен, Нидам... Загарантирани се многу добри потези и многу поени. 

Кога играат Звезда и Морнар, голем удел има кој игра на домашен терен. Домаќинот ги доби деветте од последните 11 средби на овие тимови, поради тоа екипата на Саша Обрадовиќ има предност.

Сите квоти од натпреварот Црвена Звезда - Морнар

Звезда инаку доби пет од последните шест средби, а на Морнар му припадна последниот дуел со резултат 71-64, одигран на 10 февруари оваа година Партизан никогаш не тргнал во една АБА-сезона со скор 0-3 и тоа избраниците на Влада Шчепановиќ ќе гледаат да го спречат на гостувањето кај ФМП. Дојдовме до статистика дека Партизан уште двапати, како и сега, во сезоните 2015/16 и 2017/18, имал скор од два порази на стартот на сезоната. Значи, оваа сезона Партизан го изедначи најлошиот скор во првите два меча од новата сезона. И ќе сака како знае и умее да го прекине тој тренд.

Сите квоти од натпреварот ФМП - Партизан

Партизан во последно време има успешна низа против „пантерите“, а „црно-белите“ ги добија четирите последни средби со овој противник. ФМП не игра добро, поразот од Сплит сигурно не му одговараше на тимот на Владимир Јовановиќ. Вкупно, ако ги гледаме официјалните натпревари, ФМП е поразен на последните четири меча од вкупно пет одиграни средби. Од останатите натпревари можеме да издвоиме дека Мега ќе има одлична шанса да продолжи со победите затоа што гостува кај Цибона која на стартот од сезоната не делува воопшто добро, за разлика од младиот тим на Мега кој има повеќе таленти.

Будуќност ќе има натпревар против Борац на домашен терен, а знаеме како Партизан мина во таа ситуација, па затоа „сините“ мораат да бидат внимателни против Чачанци. Игокеа исто така ќе има добра шанса да го поправи впечатокот на стартот од сезоната, затоа што на гости ѝ доаѓа Приморска.

Сите квоти од натпреварот Будуќност - Борац

Исто така, сè освен победа на Цедевита Олимпија над Сплит ќе биде изненадување, затоа што тимот на Јурица Големац секако влегува како фаворит во оваа битка. Генерално би требало да се очекува фаворитите да си ја одработат задачата, а најмногу внимание ќе биде вперено кон судирот на Црвена Звезда и Морнар.

Сите квоти од натпреварот Цедевита - Сплит

ПРЕДЛОЗИ
Ц. ЗВЕЗДА – МОРНАР    КМБ 1&ВКП НАД
ФМП - ПАРТИЗАН    КТ 2
БУДУЌНОСТ - БОРАЦ    КХ 1