Знаете ли зошто Кевин Лав е „Мистер плеј-оф“?

Кевин Лав има неверојатен успех во својата НБА кариера. Крилниот центар, кој одлично шутира тројки, со својот Мајами Хит има шанса да се бори за трофејот во најсилната лига на светот. 

Интересен е податокот според кој може да се даде прекарот „Мистер плеј-оф“. Имено, Лав досега во кариерата, секојпат кога играл во плеј-офот на НБА, доаѓал до финалната серија. Сезонава искусниот кошаркар петти пат дојде до доигрувањето на лигата, а во сите пет наврати настапуваше во сериите за трофејот. 

Четири последователни финалиња тој играше со Кливленд, еднаш беше и првак во НБА лигата. Сега, пред Лав и Мајами стои Денвер Нагетс во финалето на оваа сезона. Во својата кариера 34-годишникот играше за Минесота од 2008 до 2014, потоа беше дел од Кливленд, а оваа сезона се придружи на Мајами.