Зенит со Томпкинс ќе ѝ конкурира на ЦСКА на Емил Рајковиќ

Екипата на Зенит од Санкт Петербург обезбеди големо засилување за претстојната сезона и во своите редови го донесе Треј Томпкинс.

Американскиот кошаркар се раздели со Реал Мадрид по долги години и потпиша едногодишен договор со рускиот колектив кој сака да ѝ конкрура на ЦСКА Москва која е предводена од македонскиот стратег Емил Рајковиќ.

Томпкинс веќе зад себе има искуство во Русија, затоа што во 2014/15 година го носеше дресот на Нижњи Новогород, пред да се пресели во Реал Мадрид. 

Пред потписот на Томкинс, „небеско-сините“ го доведоа и Французонот Томас Ертел, исто така од Реал Мадрид. Следната сезона екипата која ја води Хавиер Пасквал, нема да игра во Евролигата, но ќе го брани трофејот во ВТБ лигата.