ВИДЕО: Витални победи на Анадолу Ефес во Тел Авив и на Милано над Олимпијакос

Вечерва се играа првите пет натпревари од 27. коло на Евролигата, па полека се наѕираат сите учесници во четвртфиналето. Најголема дилема до крајот на април која екипа од која позиција ќе стартува пред елиминационите натпревари.

Важна победа извојува Олимпија Милано против Олимпијакос, Анадолу Ефес запиша витални бодови во Тел Авив, а славеа и Гран Канарија и Жалгирис против Дарушафака и Баерн Минхен.

Погледнете ги извештаите: 

Жалгирис - Баерн Минхен:

Макаби Тел Авив - Анадолу Ефес: 

Олимпија Милано - Олимпијакос:

Гран Канарија - Дарушафака

Утре се играат уште три натпревари, а во центарот на вниманието е дуелот меѓу Фенербахче и Барселона.