ВИДЕО: ЦСКА го разби грчкиот комплекс со тешка домашна победа

Кошаркарите на ЦСКА Москва им се реваншираа на европските вицешампиони, кошаркарите на Олимпијакос и ги победија во Москва пред 12.000 гледачи со 92-85 (18-15, 23-18, 25-28, 23-24).

Ова е реванш за поразот во полуфиналетоминатата година на фајнал-фор турнирот во Мадрид, кога Спанулис сам ги уништи „црвеноармејците“ со серија на тројки во финишот.

Русите почнаа во голем стил и со поените на Теодосиќ и Воронцевич, брзо дојдоа во двоцифрена предност. Момците на Итудис беа далеку пополетни и со 41-33 заминаа на големиот одмор. Спанулис реагираше и со серија на поени, за првпат донесе предност на гостите од Пиреја во 24. минута (44-45). 

Но, ЦСКА реагираше и преку Де Коло и Хигинс се врати на најчестите 7-8 разлика. Со таа предност рускиот првак не им дозволи на Грците да се спуштат под -3 и со манири на искусна екипа, ЦСКА го доби мечот со 92-85.

Во победничкиот табор се истакнаа Теодосиќ со 21, Де Коло со 19 и Хигинс со 12 поени. Кај Олимоијакос најефикасни беа Хантер, Принтезис и Хакет со вкупно 48 поени.