ВИДЕО: Црвена Звезда е несовладлива во „Пионир“, Олимпијакос доживеа дебакл во Литванија

Црвена Звезда

Екипата на Црвена Звезда ја забележа втората победа во ТОП 16 фазата во Евролигата. Овој пат Уникаха падна во „Пионир“ со 87-73 (21-14, 20-17, 19-22, 27-20).

„Црвено-белите“ одлично го започнаа дуелот, правејќи почетна разлика по само десет минути (21-14). Разиграните Јовиќ, Симоновиќ и Цирбес покажаа дека домашната екипа е скоро непобедлива пред својата публика. Десет разлика на полувреме само го навестија остатокот од натпреварот.

Уникаха возврати во третиот дел, добивајќи го со 22-19. Но, шпанските кошаркари немаа сила за целосен пресврт. На крај, домаќините славеа убедливо со 87-73. Македонскиот репрезентативец Хендрикс постигна само 2 поени.

Во Литванија, Жалгирис беше убедлив против грчки Олимпијакос, победувајќи го со 75-55. Јанкунас беше предводник на литванската екипа во убедливиот триумф против фаворизираната екипа од Пиреја.