Василис Спанулис со осум поени за 70 секунди го победи ПАОК

Во меч од 17. коло на грчкиот шампионат кошаркарите на Олимпијакос потешко од очекуваното го совладаа тимот на ПАОК со 83-76 (23-21, 18-20, 17-18, 25-17). Најзаслужен за денешната победата беше Василис Спанулис, кој го реши натпреварот со осум поени во последната минута.

Натпреварот беше изедначен во текот на целиот меч, а во последните 10 минути на самиот почеток гостите имаа и највисоки +6 (58-64). Водството го одржуваа до самиот крај, кога на сцена стапи Спанулис и не дозволи изненадување. Најефикасен кај Олимпијакос беше Мет Лоџески, кој запиша 17 поени, а Спанулис покрај 16 поени имаше и осум асистенции. Кај ПАОК, 21 поен запиша Урош Дувњак.

По денешната победа Олимпијакос се израмни со Панатинаикос на чело на табелата со скор 16-1, а за кошаркарите на ПАОК денешниот пораз беше деветти за нив оваа сезона.