Ваков дебакл не се памети: Минесота му го нанесе најтешкиот пораз на Денвер во историјата! (ВИДЕО)

Eкипата на Минесота Тимбервулфс го понижи Денвер Нагетс во натпреварот број шест и со голема самодоверба оди на мајсторка во Колорадо. Синоќешните 115-70 делуваат чудно, особено ако се земе предвид фактот што тоа е највисокиот пораз на шампионот во историјата на франшизата.

Никола Јокиќ заврши со 22 поени, Мареј, кој играше повреден, постигна само десет, а клупата не додаде ништо, само девет поени, седум од нив во финишот кога сè беше решено. Исто така невиден податок е тоа што Денвер на резервите на „волците“ им дозволија серија во последната четвртина од 24-0, за да ја зголемат разликата на педесет поени. Ниту еден шампион не загуби со повеќе од 36 поени разлика во следната сезона, па ова е историски неуспех на Нагетси.

Конли се врати со 13 поени, центрите Гоберт, Таунс и Рид искомбинираа 38 поени. Можеби очекувано серијата оди во седмиот натпревар, Денвер е домаќин во недела навечер од 22:00 часот по европско време. Да потсетиме дека Минесота победи на два од трите натпреварот во Денвер во оваа серија, па сè е отворено.