Вајли и Реал Бетис впишаа важна победа во Ендеса лигата

Џејкоб Вајли и Реал Бетис продолжуваат со позитивните резултати во овој период од сезоната. Откако македонскиот репрезентативец пристигна во Шпанија, тимот од Севиља има три победи на четири натпревари, и полека, но сигурно го напушта долниот дел на табелата во Ендеса лигата. 

На гостувањето кај Монбус Обрадоиро, „зелено-белите“ славеа исклучително важен триумф од (93-86). Силното крило на нашиот национален тим одигра нешто повеќе од дваесет минути во кои реализираше четири поени и еден скок.

По 20 одиграни натпревари, а пред почетокот на „Купот на кралот“, Бетис има скор (6-14), со кој се доближи на само една победа зад Монбус Обрадоиро, Морабанк Андора и Сарагоза (сите со ефект од седум победи).