Три големи имиња фалат во составот на Шпанија: Скариоло ги откри патниците за Мундобаскетот! 

Селекцијата на Шпанија ќе биде драстично ослабена за претстојниот Мундобаскет во Кина. Селекторот Серџо Скариоло денес го објави конечниот список на патници на овој собир, а во истиот фалат три големи ѕвезди – Миротиќ, Ибака и Родригез. 

Шпанците пред секое големо натпреварување во последните две децении беа меѓу конкурентите за највисок пласман, но сега без тројцата асови како и отсуството на Пау Гасол, нема дилеми дека шансите за највисок пласман им се драстично намалени. 

  • Скариоло за Светското првенство во Кина се одлучи за следните кошаркари: 

„Фуријата“ на Мундобаскетот ќе се натпреварува во групата Ц, заедно со Иран, Порторико и Тунис