ВИДЕО: ТОП 10 потези на Евробаскетот - Гасол, Богдановиќ, Дончиќ...

Gol.mk на Евробаскет 2017 во Истанбул

Кошаркарите на Словенија во финалето на Евробаскетот ја совладаа Србија и за првпат во нивната историја станаа европски шампиони. По традиција и по завршувањето на овој Евробаскет, ФИБА ги претстави најдобрите 10 потези.

Во главна улога се наоѓаат кошаркарските ѕвезди, како Гасол, Богдановиќ, Дончиќ, Порзингис, но на врвот се наоѓа Германецот Даниел Таис, кој постигна кош од ефектно забивање преку Борис Диао.

Погледнете ги најдобрите 10 потези од Евробаскетот: