МЗТ Скопје

 • Радуловиќ останува на чело на МЗТ Скопје, нови договори и за Крстевски и Мекиќ

  Покрај Дамјан Стојановски, кој има уште една година од ланската потпишана соработка, управата на МЗТ Скопје Аеродром во изминатиов период работеше на обнова на договорите и со најзаслужните за освојување на двојната круна минатата сезона.

 • Перо Блажевски ќе го води тимот на МЗТ Скопје Уни Банка!

  Легендарниот македонски кошаркар Перо Блажевски е новата тренерска опција на екипата на МЗТ Скопје Уни Банка.

 • Грнчаров: МЗТ ќе го подмладува тимот, време е за талентите

  МЗТ Скопје зад себе остава успешна сезона на домашната сцена, со обединета двојна круна во првенството и во Купот на Македонија. Извршниот директор на аеродромци, Тони Грнчаров, даде видување на настаните во изминатиот период и воедно најави дека ќе следи подмладување.

 • Караколев: Презадоволни сме од сезоната, самото финале е голем успех за нас

  Еуро Никел немаше сили да приреди изненадување во финалната серија од македонскиот шампионат. На крај загуби во сите три дуели против МЗТ Скопје, кој одново ја врати титулата во своите витрини.

 • Радуловиќ: Покажавме зошто сме дел од МЗТ, среќен сум од исходот

  Кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје е шампион на Македонија по осми пат во својата историја. Во финалето падна Еуро Никел во серијата до три победи, а тренерот на аеродромци, Дарко Радуловиќ, е задоволен од изданието.

 • Прва лига

  Магдевски го отпиша „својот“ Еуро Никел во финалето

  Екипата на МЗТ Скопје одигра доминантна финална серија и со третата победа над Еуро Никел во третиот натпревар (89-78) дојде до триумф во финалето со чисти 3-0 и ја освои осмата титула на домашната сцена. „Штрковите“ не му дозволија на противникот да влезе во неизвесен финиш како што тоа го правеше на претходните средби и со две важни тројки во четвртиот период се одлепи резултатски и ја задржа позитивата. Еуро Никел одигра допадлив натпревар, но изгледа дека заморот влијаеше многу кај тимот на Горан Самарџиев, затоа што годишната граница на кавадарчани е далеку повисока од онаа на аеродромци. Сепак, ова беше добро искуство за тимот од Кавадарци, а МЗТ ја оправда фаворитската улога на домашната сцена. Диригент на победата на МЗТ беше Андреј Магдевски, поранешниот играч на Еуро Никел, кој ја доби и наградата за МВП на серијата.

 • Прва лига

  Аеродром ја обедини „двојната круна“, МЗТ пак е на тронот

  МЗТ Скопје одигра доминантна финална серија. „Штрковите“ не му дозволија на Еуро Никел да направи „брејк“ и да се врати во игра и го грабнаа трофејот. Мечот го одлучија две важни тројки во четвртиот период и титулата остана во Аеродром, осма во историјата. МЗТ претходно се радуваше на титула во 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 и 2019 година, а ова е прва двојна круна за клубот од сезоната 2015/16.

 • „Фемили“ надвор од сала лудо ја прослави титулата со МЗТ!

  Навивачката група на МЗТ Скопје, популарните „Фемили Аеродром“, немаа можност да бидат со своите миленици во салата СЦ „Јане Сандански“ на финалето против Еуро Никел, но по победата ја споделија радоста со играчите.

 • Андреј Магдевски е МВП на финалето во кошаркарската лига

  Македонскиот репрезентативец Андреј Магдевски стана шампион со МЗТ Скопје и по финалната серија против Еуро Никел го доби признанието за најкорисен шампион во серијата.

 • Селекторот во друштво на Антиќ и Гечевски дојде на финалето во мак-баскетот

  Новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација, Драган Бајиќ, дојде во Скопје и е присутен на третиот меч од финалната серија меѓу МЗТ Скопје и Еуро Никел кој би можел да го даде новиот шампион на Македонија.

 • МЗТ и „Фемили“ му оддадоа почит на починатиот ракометар Божиновски

  Спортска Македонија ја потресе уште една лоша вест и по смртта на голманот Никола Даниловски уште еден ракометар замина во вечноста. Младиот 20-годишен Марко Божиновски од Бутел Скопје ненадејно почина, а колегите и пријателите се простуваат од него.

 • Самарџиев: Во ниеден случај нема да се предадеме, ништо не е готово

  Дали попладнево ќе заврши финалната серија на кошаркарскиот плеј-оф или Еуро Никел ќе остане да сонува за враќање на титулата во Кавадарци? Последниот шампион на Македонија има меч-топка, но момците на Горан Самарџиев најавуваат „брејк“ и враќање на серијата во Гевгелија.

 • Магдевски: Противникот никогаш не се предава, мораме подобро од претходно

  Големи 2-0 имаат кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром против Еуро Никел во големото финале на македонската клупска кошаркарска сезона. Им недостасува само уште еден триумф за да стигнат до својот осми шампионски пехар, и да ги обединат двете круни во оваа турбулентна сезона.

 • Аеродром е спремен да слави, МЗТ со Еуро Никел по осмо одличје!

  МЗТ Скопје покажа зрелост и искуство, го надмина заморот и заигра најдобро што може во финалната серија, па заслужено води со 2-0 против Еуро Никел. Токму против кавадарчани екипата од Аеродром ја стартува шампионската серија во 2012 година, обезбедувајќи ја првата титула во Првата лига на Македонија. Од тогаш, доминацијата на МЗТ Скопје ја сопре само Работнички во 2018 година, а во сите останати финалиња „сино-белите“ беа успешни и освоија седум титули. 

 • МЗТ вторпат го надигра Еуро Никел и застана на еден чекор до титулата

  Еуро Никел и МЗТ Скопје одиграа уште еден неизвесен натпревар, кој заврши во полза на гостите (91-95), кои поведоа во финалната серија со 2-0 и се на чекор од нова титула во домашното првенство.

 • Радуловиќ: На добар пат сме, треба да ја поправиме играта „два на два“

  Последниот шампион на Македонија, МЗТ Скопје се наоѓа на добар пат пак да ја освои круната, откако поведе со 1-0 во серијата против Еуро Никел. Сепак, од тимот на „штрковите“ порачуваат дека ова е само почетокот на финалното надигрување.

 • Радуловиќ: Бевме агресивни и го „поништивме“ добриот шут на Еуро Никел

  Еуро Никел покажа карактер во првиот финален натпревар од плеј-офот, но за да се надева на титулата, во следните дуели против МЗТ Скопје мора да промени некои елементи во играта. Победата од 83-81 го задоволува тренерот Дарко Радуловиќ, кој веќе со мислите е на вториот натпревар.

 • Прва лига

  „Штрковите“ вторпат не го даваат Аеродром!

  Екипата на МЗТ Скопје го искористи домашниот терен и по голема борба славеше над Еуро Никел (83-81) во првиот меч од финалната серија во македонската Прва лига која се игра до три победи. Аеродромци имаа блескав трет квартал, но до последен момент се „тресеа“ за победата затоа што Еуро Никел ниту еднаш не се предаде и се врати од двоцифрена негатива. Тимот на Самарџиев ги заслужува честитките за борбата, ама неискуството на крајот на натпреварот скапо го плати гостинот и МЗТ ја однесе победата. Гледавме еден драматичен меч, со многу пресврти, па тоа најавува интересна серија до самиот финиш. МЗТ покажа дека не греши вторпат кога игра дома со Еуро Никел, откако претходно, го загуби соочувањето во Суперлигата.

 • МЗТ ја доби драмата со Еуро Никел и поведе во финалната серија

  Екипата на МЗТ Скопје го искористи домашниот терен и по голема борба славеше над Еуро Никел (83-81) во првиот меч од финалната серија во македонската Прва лига која се игра до три победи.

 • Прва лига

  Пелистер „изгоре“ од желба, МЗТ ќе брка осма првенствена титула!

  МЗТ Скопје покажа искуство и зрелост, па лесно се справи со „залетениот“ битолски колектив Пелистер и го победи со 89-78, за 2-0 и место во финалето на Првата македонска кошаркарска лига. „Зелено-белите“ сакаа да нападнат трофеј во мак-кошарката, а со добрите игри во лигашкиот дел од сезоната навистина изгледаше дека можат. Сепак, МЗТ на Радуловиќ им покажа дека не е доволна само желба, па со добра полуфинална серија аеродромци си обезбедија финале, во кое против Еуро Никел ќе бркаат осма титула. 

Pages