Цедевита Олимпија

 • Црвена Звезда со победа се враќа од Љубљана

  Во 19. коло од АБА Лигата, кошаркарите на Црвена Звезда на гостински терен ја совладаа Олимпија Љубљана со 77-69 (16-23, 24-13, 24-15. 13-18). Со денешната победа кошаркарите на Црвена Звезда ја прекинаа негативната мини серијата од три порази по ред.

 • Хари Реднап на клупата на Олимпија?

  Водечкиот тим во словенечкото првенство, Олимпија од Љубљана, го отпушти својот тренер Пушник и се шпекулира дека негов наследник ќе биде легендарниот англиски тренер, Хари Реднап, кој е близок пријател со претседателот на клубот, Милан Мандариќ. 

 • Договорено е Џикиќ да ја преземе Олимпија!

  Српскиот кошаркарски стручњак и бивш селектор на македонската репрезентација, Александар Џикиќ е блиску до потпис со најтрофејната екипа во словенечката кошарка, Олимпија. Српски „Блиц“ прв ја објави веста, која синоќа доби потврда и во словенечките медиуми дека голема е веројатноста Џикиќ да го наследи на клупата, Гашпер Поточник.

 • Јончевски: Бевме одлични, но веќе мислиме на Металац

  Требаше да мине половина сезона, за МЗТ Скопје да одигра еден комплетен натпревар, од почетокот до крајот. Затоа победата од 19 разлика против Унион Олимпија (81-62), е и повеќе од заслужена, а голем дел од заслугите одат кај помошникот на Пипан, сега промовиран во в.д. тренер, Јончевски. 

 • Борбата под кошот ги однесе „штрковите“ до победа против Олимпија
  Јадранска Лига

  За една недела, „металците“ се трансформираа, Олимпија без шанси

  Кога си замина Алеш Пипан и сите нагаѓаа кој ќе го наследи, на МЗТ Скопје не му се пишуваше добро. Но во два важни натпревари тимот одговори и ги совлада и Куманово и Олимпија и повеќе никој не зборува за Словенецот. Во тажниот амбиент на СЦ „Јане Сандански“ денес падна Олимпија со 81-62 и ведрината повторно е присутна меѓу „штрковите“. Комплетно издание, водство од почеток до крај и веројатно најдобро воден домашен натпревар во сезоната за МЗТ Скопје. И на крај тие кои се одлучија да го гледаат мечот, уживаа.  

 • Замина Пипан, „металците“, ја „средија“ Олимпија

  Кошаркарите на МЗТ Скопје во 13. коло од  АБА Лигата во салата „Јане Сандански“ ја пречекаа екипата на Унион Олимпија од Љубљана. По серијата од шест порази во серија и смената на Алеш Пипан, МЗТ Скопје конечно забележа победа со убедливи 81-62 (17-14, 21-10, 23-14, 20-24). Уште на самиот почеток на натпреварот, домашните кошаркари со цврста игра покажаа дека победата е императив за нив, за излегување од кризата.

Pages