САД

 • Варда играл за 20 клуба и две репрезентации, а сега ќе игра за Македонија

  Поранешниот центар на Кожув, Ратко Варда ќе го облече дресот на нашиот национален тим. Репрезентацијата на Македонија ќе биде негова трета национална селекција, бидејќи има забележано настапи за Босна и Херцеговина и за репрезентацијата на Југославија.

 • Ла Маркус Олдриџ откажа настап на Олимпијадата во Рио

  Соединетите Американски Држави олимпиското злато во кошарка во Рио де Жанеиро ќе мора да го бранат без Крис Пол, Ентони Дејвис, Блејк Грифин и Џон Вол.   Стеф Кари откажа вчера заради замореност, а последен кој нема да игра во август е центарот на Сан Антонио, Ла Маркус Олдриџ.   Олдриџ има повреда на раката и нема да стигне навреме да ги почне подготовките за големиот настан кој ќе одржи од 5 до 21 август.

 • Стеф Кари не игра за „дрим-тимот“ на претстојните ЛОИ во Рио

  Еден од најдобрите светски кошаркари во моментов, Стеф Кари изјави дека нема да игра за САД на претстојните ЛОИ во Рио, бидејќи му е потребен одмор помеѓу двете напорни сезони. Американските медиуми наведуваат дека една од причините е и вирусот „Зика“, поради кој веќе неколку спортисти ги одврати од настап во Рио. 

 • По Ентони Дејвис и Крис Пол откажа учество на Олимпијадата во Рио

  Еден од најдобрите американски плејмејкери, кошаркарот на Лос Анџелес Клиперс, Крис Пол, денеска објави дека нема да учествува на претстојната Олимпијада во Рио. 

 • Леброн Џејмс се двоуми дали ќе настапи за САД во Рио

  Еден од најдобрите кошаркари на денешницата Леброн Џејмс сè уште се двоуми дали ќе настапи за својата селекција на претстојните Олимписки игри во Рио де Жанеиро.

 • Познати групите за кошаркарскиот турнир во Рио: Групата Б е „групата на смртта“

  Денес беа извлечени групите за кошаркарскиот турнир на Олимписките игри во Рио 2016 година. 12 репрезентации беа поделени во две групи од по шест екипи. Потешката група е групата Б, во која репрезентацијата на Шпанија, која на двапати по ред завршува на второто место зад САД, ќе има тешка задача против репрезентациите на Аргентина, Бразил, Литванија, Нигерија и еден квалификант.

 • САД без Пол Џорџ на ОИ во Рио

  Кошаркарската ѕвезда на Индијана Пејсерс, Пол Џорџ изјави дека нема да игра за САД на престојните ЛОИ во Рио. Џорџ се наоѓа на поширокиот список на Мајк Кжишевски, а за тимот на Индијана ги одигра сите натпревари оваа сезона.

Pages