Работнички

 • Американски плејмејкер ќе ја добие „диригенската“ палка во Работнички

  Откако пред неколку дена тренерот Димитар Мираковски најави дека Работнички допрва ќе ги претстави своите најголеми засилувања за вториот дел од сезоната во Првата лига, денес пристигна првото име го „Градски Парк“. 

 • Прва лига

  Капитенот се разигра на крајот, Куманово запрен во „Градски парк“

  Најтрофејниот македонски кошаркарски колектив Работнички фати приклучок во горниот дел на табелата со МЗТ Скопје, затоа што на домашен терен го совлада Куманово (77-72), ривал кој се покажа како доста незгоден. Иако во подмладен состав, Куманово му даде голем отпор на фаворитот на хартија во „Градски парк“. Работнички и гостинот играа дуел рамо до рамо три периода, а избраниците на Димитар Мираковски го скршија отпорот во последните десет минути и дуелот го добија на искуство. Во клучните моменти се разигра капитенот Кирил Николовски, а поддршка под обрачите му беше одличниот Љубомир Младеновски, со „дабл-дабл“.

 • „Дабл-дабл“ на Младеновски, Работнички подобар од Куманово

  Најтрофејниот македонски кошаркарски колектив Работнички фати приклучок во горниот дел на табелата со МЗТ Скопје, затоа што на домашен терен го совлада Куманово (77-72), ривал кој се покажа како доста незгоден.

 • Мираковски: Само што започнавме со засилувањата, ќе бидеме многу посилни

  Крајот на минатата година остави наталожени проблеми за најтрофејниот македонски кошаркарски клуб, Работнички. Затоа од клубот од Центар веднаш се фатија за работа, доведоа неколку освежувања, а во планот на управниот одбор се и дополнителни засилувања.

 • Прва лига

  Најтрофејниот се разигра и дојде до нов полн плен во Првата лига

  Работнички дојде до нов полн плен во Првата лига и како домаќин во „Градски парк“ беше подобар од Кожув (97-81) во рамки на деветтото коло од македонскиот кошаркарски шампионат. Центарци имаа контрола на играта цел натпревар, а гостинот од Гевгелија беше тој што бркаше негатива. Работнички за разлика од Кожув имаше поддршка од клупата која имаше поени, наспроти гостинската која не реализира ниеден. За Работнички ова беше шести триумф во новата сезона и тимот има скор 6-3, додека Кожув го доживеа третиот пораз и исто така стои на скор 6-3. Двата тима се на делба на втората позиција.

 • Кожув само го налути Работнички во „Градски парк“

  Работнички дојде до нов полн плен во Првата лига и како домаќин во „Градски парк“ беше подобар од Кожув (97-81) во рамки на деветтото коло од македонскиот кошаркарски шампионат.

 • Прва лига

  Класна разлика во дербито, „штрковите“ го зададоа првиот удар

  Ако до минатата сезона дуелите на најголемите македонски кошаркарски ривали беа резултатски израмнети, тензични и драматични, првото соочување сезонава донесе монолог на „штрковите“ од Аеродром. Кочов го надмудри Мираковски, металците лесно се одлепија од старт и на крајот славеа со 68-93, со доминантна игра и егзибиција. Ако вака стојат работите цела сезона тешко дека центарци ќе бидат конкурентни за титулите во мак-баскетот. 

 • МЗТ го „избриша подот“ со Работнички среде „Градски парк“

  Актуелниот македонски шампион МЗТ Скопје полесно од очекуваното го доби дерби дуелот против Работнички (68-93) во рамки од седмото коло од Првата лига. Ова беше трет неуспех за тимот од „Градски Парк“, кој значително ја намали формата во изминатите неколку недели.

 • Вечерва се игра првото „вечно“ дерби во мак-кошарката

  Екипата на Работнички минува низ тежок период во кошаркарската Прва лига, затоа што на големо изненадување загуби два напревари во низа. Еден од дебитантот во Првата лига, Академија ФМП, а вториот една недела подоцна, на гостувањето во Кавадарци.

 • „Вечното дерби“ в недела, МЗТ Скопје како лидер доаѓа кај ривалот

  Овој викенд во нашата земја се играат натпреварите од седмото коло на Првата кошаркарска лига. Во центарот на внимението е првото „вечно дерби“ меѓу Работнички и МЗТ Скопје. Со оглед на тоа што утревечер од 19:00 часот „штрковите“ играат со Широки во рамките на АБА2 лигата, терминот за одигрувањето на скопскиот дуел е поместен од сабота за в недела во 18:00 часот. 

 • Работнички падна и во Кавадарци, Eуро Никел слави голема победа

  Еуро Никел остана при врвот на табелата по шест кола, откако денес извојува победа против директниот ривал Работнички со 78-76. Домаќините досега во Првата лига имаат само еден пораз и дури пет победи. Овој пораз за центарци е втор во низа по минатонеделниот од Академија ФМП.

 • Академија ФМП му го зеде скалпот на Работнички за прва победа во историјата

  Академија ФМП го изненади Работнички со победа на домашен терен од 87-83 и овој резултат претставува сензација во петтото коло и најголем триумф во историјата на новиот член на елитата. Во скопскиот дуел домаќинот дојде до првата победа во дебитантската сезона во Првата лига, а воедно и му го нанесе и првиот пораз на Работнички. Иако „црвено-белите“ стартуваа добро и ја добија првата четвртина, Академија ФМП беше подобра во преостанатите три за историската победа. 

 • Работнички не дозволи изненадување и во финишот го надигра Пелистер

  Кошаркарите на Работнички имаа лош прв дел, но во завршницата стигнаа до очекувани бодови против екипата на Пелистер (81-70). Единствениот тим со четири победи од исто толку победи на стартот од новата сезона одигра сериозно во завршницата и на крај успеа да стекне убедлива предност.

 • Двејн го реши Куманово и го задржа перфектниот скор на Работнички

  Вицепрвакот Работнички победи на тешкото гостување кај Куманово (70-72) и остана единствениот тим со максимален број на бодови по три кола во домашната Прва лига.

 • Прва лига

  Драма со хепи-енд за најтрофејниот, за вакви мечеви во мак-баскетот се живее

  Екипата на Работнички ја продолжи победничката серија во Првата кошаркарска лига и како домаќин во „Градски парк“ против незгодниот Гостивар извојува голема победа во самиот финиш (91-90). Дуелот во „Градски парк“ мина во крајно изедначена игра, а се реши во последната минута кога посреќен беше домаќинот, кој поентира на секунда пред крајот и се радуваше во домот на најтрофејниот колектив. Гостиварчани имаа солидно водство, но го прокоцкаа, па иако беа на прагот на победа, сепак, мора да се помират со пораз во последната секунда. Вистинските љубители на кошарката имаа шанса да уживаат во вистинско дерби, дефинитивно, за вакви луди мечеви во мак-баскетот се живее.

 • Мијатовиќ во последната секунда го расплака Гостивар

  Екипата на Работнички ја продолжи победничката серија во Првата кошаркарска лига и како домаќин во „Градски парк“ против незгодниот Гостивар извојува голема победа во самиот финиш (91-90).

 • Љубомир Младеновски се врати во „Градски Парк“

  Македонскиот кошаркарски вицешампион, Работнички, еден ден по стартната победа во новата сезона Првата лига доведе големо засилување меѓу кошевите. 

 • „Стотка“ на дебито: Работнички го наполни кошот на новајлијата МЗТ Скопје АД

  Во последниот натпревар од првото коло на кошаркарскиот шампионат на Македонија, попладнево во „Градски парк“, Работнички го совлада МЗТ Скопје АД, оправдувајќи ја улогата на фаворит. Засилениот гигант од Центар славеше со 103-58 (24-14, 24-21, 27-16, 28-7).

 • Мијатовиќ го одбра Работнички, вицешампионот доби големо засилување

  Најтрофејниот македонски клуб, скопски Работнички вечерва донесе големо засилување во името на српскиот интернационалец Данило Мијатовиќ. 

 • Трет Американец во Работнички, Двејн Бенџамин се врати во мак-кошарката

  Долго време пасивниот Работнички конечно доведе големо засилување за новата сезона во кошаркарскиот шампионат на Македонија. Минатиот месец во „Градски парк“ пристигнаа Крис Кокли и Лесколт, а најтрофејниот македонски клуб денес го потврди трансферот на Двејн Бенџамин. 

Pages