Работнички

 • „Сити Парк Бојс“: Ветуваа стар сјај и нова сала, нè донесоа до пропаст!

  Навивачката група на КК Работнички, „Сити Парк Бојс“, се огласи со соопштение по повод актуелната ситуација во која се наоѓа нивниот миленик. Платите доцнат кај центарци, играчите си заминуваат, клубот игра со младинци, а тоа носи опасност од испаѓање од лигата.

 • Работнички доживеа невиден дебакл од Феникс каков што не му доликува

  Најтрофејниот македонски кошаркарски колектив Работнички доживеа вистински дебакл во првиот меч од новата година и убедливо загуби од новајлијата Феникс (102-51) предводен од тренерот Денис Дервишевиќ.

 • Најдобриот играч на Работнички замина во Полска

  Екипата на Работнички се соочува со проблем и празно место во тимот, затоа што најдобриот играч во досегашниот дел од сезоната, Пол Џексон, ја напушти Македонија и потпиша договор во Полска.

 • Мустафица си замина од Работнички поради неподмирени финансиски обврски

  Најтрофејниот македонски клуб, скопски Работнички ја прекина соработката со интернационалецот од Босна и Херцеговина, Недим Мустафица.

 • Прва лига

  Младите „штркови“ му нанесоа тежок удар на Работнички за деби радост на Нешовиќ

  Екипата на МЗТ Скопје Уни Банка приреди сензација во мак-кошарката и славеше голема победа над најтрофејниот кошаркарски колектив – Работнички. Младите „штркови“ не дозволија да паднат во финишот како во нивниот дуел во СЦ „Јане Сандански“ на почетокот од сезоната и со минимални 87-89 ја добија драмата со фаворизираниот противник. Оваа победа воедно е и деби на новиот стратег на МЗТ Скопје Уни Банка, Нешовиќ, кој на клупата го замени Блажевски.

 • МЗТ Скопје 2 приреди сензација и го „расплака“ трофејниот Работнички

  Екипата на МЗТ Скопје Уни Банка приреди сензација во последното коло за оваа година во мак-кошарката и славеше голема победа над најтрофејниот кошаркарски колектив – Работнички. Младите „штркови“ не дозволија да паднат во финишот, како во нивниот дуел во „Јане Сандански“ на почетокот од сезоната, и со минимални 87-89 ја добија драмата со фаворизираниот противник. Оваа победа воедно е и деби на новиот стратег на МЗТ Скопје Уни Банка, Нешовиќ, кој на клупата го замени Блажевски.

 • Исајлоски: Двата мнимални порази се минато, против Работнички одиме на победа

  Екипата на МЗТ Скопје Уни Банка иако беше многу блиску, сè уште е без победа под водство на новиот стратег Борис Нешовиќ. На последните два натпревари младите аеродромци загубија минимално од Куманово и Фенис, а сега нова шанса за победа ќе имаат на гости кај Работнички.

 • Работнички со странците е друг, домашниот терен енигма и за Куманово

  Екипата на Работнички брзо им се врати на победите на домашната сцена, триумфираше против Куманово (97-81) и останува во зоната која води во плеј-офот во македонската кошарка. Ова беше шеста победа во шестиот натпревар на Работнички како домаќин во СРЦ „Кале“.

 • Зивчевиќ: Ќе дадеме сè од себе за добар резултат со Работнички

  Кошаркарите на Куманово ги очекува гостување кај Работнички во претпоследното коло за 2021 година во Првата лига на Македонија. Во интервју за клупскиот сајт, зборуваше искусниот Ненад Зивчевиќ кој се врати во таборот на кумановци по авантурата во странство. 

 • Прва лига

  Најтрофејниот без странците потклекна во „Јасмин“ пред Еуро Никел

  Ланскиот финалист во мак-баскетот Еуро Никел фаќа залет и со победа над Работнички на домашен терен (95-77) ја оствари четвртата радост во низа во Првата лига со која се фаќа приклучок кон горниот дел на табелата. До посакуваниот резултат избраниците на Горан Самарџиев дојдоа со одличното второ полувреме. Најтрофјениот колектив предвиден од Тони Симиќ беше горе-долу во егал и подобар ривал во првиот дел (41-45), но во вториот дел работите драстично се променија. Голем удел на резултатот беше отсуството на странските кошаркари во редовите на центарци. вкупно четири, што беше голем хендикеп во ротацијата на гостинскиот тим.

 • Ѕверски меч на Пол, Работнички ја впиша „шестката“ со Кожув

  Екипата на Работнички се намачи, но запиша нов триумф во Првата лига. Најтрофејниот колектив дома го победи Кожув (100-85), кој водеше во првото полувреме, но загуби енергија во вториот дел од натпреварот.

 • Илиевски: Имавме осцилации, но покажавме карактер и ги надминавме!

  Третпат во серија во неполни дванаесет месеци Пелистер го совлада Работнички и одговори на поразите од МЗТ Скопје Аеродром и Војводина на АБА2 „балонот“ во Осијек. По неизвесноста за клупската структура, по оставката на претседателката Мери Ковачевска и синоќешната посета на градоначалникот на Битола, Тони Коњановски, момците на Илиевски одговорија на најдобар можен начин.

 • Прва лига

  Пелистер цели на ланската перфектна есен, Работнички надигран во „Боро Чурлевски“

  Пелистер се претплати за победи против Работнички и третпат во неполна една година ги надигра центарци. Сепак, ако минатата сезона победите беа двоцифрени и играчки убедливи, вечерва во Битола тимот на Симиќ „скапо ја продаде кожата“ (88-84). Џексон и Мустафица ги одржаа скопјани во игра до крајот, но подолгата клупа донесе радост за околу илјада битолски фанови.

 • Жилавиот Работнички го „положи оружјето“ во Битола

  Лидерот Пелистер ја продолжува серијата победи во домашното првенство и на прагот е да го повтори ланскиот успех, кога немаше пораз до крајот на есенскиот дел. Вечерва во Битола падна Работнички со 88-84, во дуел кој ги задоволи околу илјада љубители  на кошарката. Со осум од осум тимот на Марјан Илиевски останува владетел во мак-кошарката оваа есен. 

 • Прва лига

  Најдоминантен меч сезонава, за петта радост на центарци

  Најтрофејниот македонски кошаркарски колектив Работнички одигра доминантен натпревар и славеше над Академија ФМП (100-77) во рамки на шестата рунда во Првата лига, па така со стил им се врати на победите. По поразот во „вечното дерби“, избраниците на Тони Симиќ не паднаа психолошки, туку се вратија посилни од било кога и ја забележаа најубедливата победа оваа година. Работнички се мачеше во претходните дуели кои ги доби со ТФТ, Ангели, Феникс, МЗТ 2, но ова издание со Академија ФМП беше врв на задачата. За тимот од Кисела Вода, пак, ова беше прв пораз по четири врзани победи.

 • Академија ФМП ја снајде катастрофа против Работнички

  Најтрофејниот македонски кошаркарски колектив Работнички одигра доминантен натпревар и славеше над Академија ФМП (100-77) во рамки на шестата рунда во Првата лига, па така со стил им се врати на победите.

 • Симиќ: Заборавивме на поразот од МЗТ, сакаме корекција на грешките против Академија ФМП

  Кошаркарите на Работнички вечерва ќе бидат домаќини на екипата на Академија ФМП. Натпреварот ќе означи почеток на седмото коло во македонскиот шампионат. 

 • Федерацијата пак го казни МЗТ, овој пат за „Перо Кантиќ“ и навреди кон Симиќ

  Органите на Кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ) вторпат во краток период изрекоа казна за макеоднскиот кошаркраски првак МЗТ Скопје, поради навреди на „вечното дерби“ против Работнички.

 • Спасовски: Настап во „вечното дерби“ е сон на секое дете растено во Аеродром!

  Младиот македонски кошаркар Марко Спасовски имаше шанса за првпат да настап и во „вечното дерби“ против Работнички. Играчот кој е роден 2003 година и настапува на крилната позиција доби доверба од тренерот Дарко Радуловиќ и во првиот настап за „штрковите“ запиша два скока.

 • Ниту „д“ од дерби: МЗТ го надигра Работнички во Аеродром!

  Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје го покажа шампионскиот карактер и тоа во најголемиот меч во мак-баскетот. Аеродромци на домашен терен го надиграа градскиот ривал Работнички (87-66) и уште еднаш потврдија дека се една од најдобрите екипи на домашната сцена.

Pages