Кожув

 • Кожув донесе ново крило, потпиша со Бешлиовски

  Македонскиот кошаркарски прволигаш Кожув продолжи да работи на ростерот за наредната сезона и во екипата го донесе Методија Бешлиовски.

 • Александар Јончевски и следната сезона ќе го води гевгелиски Кожув

  Иако во почетна фаза и многу срамежливо, македонските кошаркарски клубови започнаа да ги планираат следните чекори во перспектива на следниот шампионат на Македонија. Еден од тимовите со голем прогрес во последната сезона, Кожув од Гевгелија и во иднина ќе се потпре на младиот, но веќе искусен стручњак Александар Јончевски. 

 • Пелистер убедливо загуби во Гевгелија, Куманово на чекор до Суперлигата

  Кошаркарите на Пелистер ја пропуштија можеби и последната шанса за пласман во Суперлигата, каде што продолжуваат шесте најдобри екипи во лигата. Во дерби дуелот од 16. коло, битолчани загубија во Гевгелија од Кожув со 95-75 (25-19, 15-21, 30-16, 25-19) и ако утре Куманово слави во Скопје против МЗТ Скопје Уни Банка, теоретски ќе бидат познати сите шест тима кои ќе разигруваат за титулата.

 • Бојан Трајковски: Спремен сум, но веројатно превентивно ќе го „скокнам“ Пелистер

  Саботното дерби во Гевгелија меѓу Кожув и Пелистер ќе ја одбележе оваа кошаркарска сабота и натпреварите од 16. коло на шампионатот на Македонија. Битолчани доаѓаат на југот од државата по победа, но свои замисли имаат и гевгеличани. Кожув со скор 10-5 веќе е суперлигаш, но екипата од Гевгелија сака да се искачи некое место погоре во пресрет на вториот круг од шампионатот.

 • Екс-играчот на МЗТ, Куманово и Кожув ја „сруши“ Ц. Звезда, па имаше бурна ноќ

  Поранешниот кошаркар на МЗТ Скопје, Куманово и Кожув, Урош Луковиќ го водеше тимот на Морнар до триумф над Црвена Звезда и го доби признанието за МВП на колото во АБА лигата. 

 • Куманово со убедлив триумф ја запре победничката серија на Кожув

  Кошаркарите на Куманово дојдоа до важни бодови во битката за следната фаза во Суперлигата, со домашниот триумф над Кожув од 79-67. Домаќините имаа резултатска контрола во текот на целата средба, а гевгеличани немаа сили да дојдат поблизу од минус еден поен.

 • Кожув со триумфот над Гостивар дојде до четврта победа во низа

  Кошаркарите на Кожув славеа на домашниот дуел против Гостивар со 87-82, во рамките на 14. коло од кошаркарската Суперлига. Во салата „26 април“ во Гевгелија се играше еден многу неизвесен дуел, што гевгеличани го добија поради подобрата игра во последните минути.

 • Кожув рутински дојде до бодовите во Аеродром

  Гевгелиски Кожув забележа посакувана победа во Првата лига и на гостински терен во Аеродром славеше кај МЗТ Скопје Уни Банка (78-101).

 • Поранешниот центар на МЗТ Скопје, Куманово и Кожув испиша историја во Лигата на шампионите

  Откако беше прогласен за најдобар кошаркар во 15. коло на АБА лигата, за Урош Луковиќ пристигна ново големо признание, овој пат од европска сцена. 

 • Кожув полесно од очекуваното го „стопи“ Еуро Никел во Кавадарци

  Кошаркарите на Кожув запишаа победа на гостувањето кај Еуро Никел од 68-91, во првиот натпревар по зимската пауза во Првата кошаркарска лига. Својата работа тимот од Гевгелија ја заврши уште во првиот дел од средбата, кога направија недостижна предност. 

 • Јончевски: Ќе бидеме трпеливи со враќањето на Бојан Трајковски

  Сите планови на Кожув оваа пролет се врзани со Бојан Трајковски и негово враќање по повредата и операцијата. Тренерот Александар Јончевски зборуваше за активностите на пазарот и ангажманот на Џенкинс.

 • Куманово сигурен против дебитантот, Кожув лесно го совлада Вардар

  Кошаркарите на Куманово триумфираа на домашниот дуел со Академија ФМП (97-71) во рамките на 11 коло на кошаркарската Прва лига. Кумановчани имаа контрола на резултатот во поголемиот дел од средбата, а ФМП Академија имаше само почетна предност. Со оваа победа домаќинот одржува чекор со водечките три екипи, израмнувајќи се со Работнички и Кожув со по 18 бодови. 

 • Прва лига

  Кожув го даруваше МЗТ, бодовите останаа во Аеродром

  Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје потешко од очекуваното го совлада Кожув (76-74) и се искачи на врвот во Првата лига. Дуелот се реши во последните 100 секунди, кога аеродромци постигнаа шест поени во низа и го свртеа мечот во своја корист. Гевгеличани има зошто да жалат затоа што водеа константно во последните десет минути, а во катастрофален финиш расипаа се што градеа за време на целиот меч во СЦ „Јане Сандански“. Кобни беа двете загубени топки на Стајиќ во финишот, кои Кожув скапо ги плати. Уште еднаш овие два тима одиграа супер-драматичен меч, овој пат со хепи-енд за домашните.

 • Јончевски: Кожув секогаш игра добро против МЗТ Скопје

  Дуелот помеѓу екипите на МЗТ Скопје Аеродром и Кожув, кој се игра утре попладне, апострофиран е како дерби на десеттото коло на Првата лига. Шампионот конечно стигна до планираното, прво место на табелата. 

 • Прва лига

  Најтрофејниот се разигра и дојде до нов полн плен во Првата лига

  Работнички дојде до нов полн плен во Првата лига и како домаќин во „Градски парк“ беше подобар од Кожув (97-81) во рамки на деветтото коло од македонскиот кошаркарски шампионат. Центарци имаа контрола на играта цел натпревар, а гостинот од Гевгелија беше тој што бркаше негатива. Работнички за разлика од Кожув имаше поддршка од клупата која имаше поени, наспроти гостинската која не реализира ниеден. За Работнички ова беше шести триумф во новата сезона и тимот има скор 6-3, додека Кожув го доживеа третиот пораз и исто така стои на скор 6-3. Двата тима се на делба на втората позиција.

 • Кожув само го налути Работнички во „Градски парк“

  Работнички дојде до нов полн плен во Првата лига и како домаќин во „Градски парк“ беше подобар од Кожув (97-81) во рамки на деветтото коло од македонскиот кошаркарски шампионат.

 • Кожув го искачи Пелистер, гевгеличани со полн плен се враќаат од Битола

  Кожув извојува победа во саботното дерби од седмото коло на Првата лига, откако во Битола го совлада Пелистер со 66-80 (16-19, 14-19, 16-19, 20-23). Екипата на Александар Јончевски диктираше темпо и водеше во текот  на сите 40 минути, а битолчани не одиграа на нивото од пред две недели кога го намачија МЗТ Скопје во „Боро Чурлевски“. 

 • Пејн и Стајиќ диригираа, Кожув лесно го совлада Куманово

  Домашниот терен во Гевгелија е тешко освоив, па освен првакот МЗТ Скопје, никој одамна не се израдувал на бодови против Кожув. Моќниот прволигаш од источниот дел од земјата запиша нови бодови, откако во последниот натпревар од шестото коло на Првата лига го совлада Куманово со 83-63 (13-13, 31-16, 28-21, 11-13).

 • Кожув се засили со Американецот ДеХуан Мареро

  Македонскиот кошаркарски прволигаш, Кожув од Гевгелија од денес е посилен за Американецот ДеХуан Мареро. Тој веќе пристигна во Македонија и стави потпис на договор со важност до крајот на сезонава.

 • Прва лига

  „Девет од девет“ за Кожув во дуелите со младиот Вардар

  Гевгелиски Кожув ја прокнижи првата радост во новата сезона од Првата лига и на гостувањето кај Вардар во СРЦ „Кале“ успеа да слави убедливо (64-85). Досега вардарци ниеднаш не го изненадиле Кожув, а за гевгеличани ова беше деветта победа во деветтата меѓусебна средба. Добро доаѓа овој триумф за избраниците на Александар Јончевски, по тесниот пораз од првакот МЗТ Скопје во првата рунда. Во следното коло Кожув ќе му биде домаќин на Еуроникел, додека Вардар ќе игра со МЗТ.

Pages