Сите сакаат да го детронизираат „кралот“, кој ќе ја освои Евролигата?

Четвртфиналето во Евролигата оваа сезона ја прикажа во најдобро светло и послужи како своевидна кулминација пред главниот чин, а тоа е фајналфорот во Берлин. Од неизвесната борба за позиции во финишот на првата етапа, колку беше неизвесна борбата за патот во Берлин доволно говори и фактот што дури три серии отидоа во петти натпревар. Поради оваа причина се добива впечаток дека овогодинешниот „фајнал-фор“ би можел да биде најконкурентен во последните неколку години.

Се чини дека на завршниот турнир во Евролигата има само едно изненадување – кое не го помина Монако. Треба да му се оддаде признание на Фенербахче, бидејќи покажа голем напредок или барем поголема стабилност од моментот кога Шарунас Јасикевичиус ја презеде клупата.

Веројатно многумина би сакале да видат нов тим на тронот во Евролигата, но сепак Реал Мадрид е прв фаворит. И без Габриел Дек, кој ниту лани не беше во Каунас, па се заврши триумфално.

Панатинаикос може да доживее или голем подем или голем колапс во Берлин. Иако никого не би изненадил ако Ергин Атаман направи голема работа и ја врати европската титула во Атина, таквиот исход би бил изненадувачки со оглед на сите случувања во Панатинаикос од минатото лето и бројот на нови играчи.

Сите квоти во MOZZART за натпреварите од Ф4 на Евролигата

ПАО е фаворит во дуелот со Фенербахче. Атаман намерно ја скрати ротацијата во серијата со Макаби, така ќе биде и во Берлин. Јасикевичиус испиша историја и со Олимпијакос го направи она што беше незамисливо со години, победувајќи на гостински терен. Фенербахче ги има Вилбекин, Хејс Дејвис и Калатес како оска околу која ќе се врти се, Гудуриќ ќе има посебен мотив да се докажува. Фенербахче има уште поголемо тимско искуство на Ф4 од своите ривали, но ПАО со тандемот Нан – Слукас може се, особено ако Лесор и Папапетроу се во ритам. Дури и ако Грент заврши одлична работа во одбраната, и да направи чекор напред во однос на четвртфиналето во нападот, можеби ќе биде премногу за Фенербахче да издржи.

Што се однесува до репризата на минатогодишното финале во Евролигата, Реал Мадрид е фаворит, но тоа не значи дека Олимпијакос нема шанси. Минатата сезона имавме ситуација екипите да победат по еднаш во првенствените натпревари, но исходот во финалето беше поинаков. Оваа сезона Реал победи во првенствените натпревари, можеби во полуфиналето ќе се случи спротивното?

Сепак, никогаш не треба да заборавиме дека Реал доминантно ја заврши првата фаза и во четвртфиналето ја збриша Басконија. Се работи за ајискусниот, најдоминантниот тим во Европа, со најширок ростер. Сето тоа се факти кои го фаворизираат Реал. По многу тешка и турбулентна сезона поради повреди, Олимпијакос покажа шампионско срце и направи резултат можеби и повисок од она што многумина го очекуваа додека се уште течеше првата фаза.

И Олимпијакос има свое оружје, Кинан, Вилијамс-Гос и Мекисик се особено во фокусот, присуството на ветеран како Папаниколау е секогаш важно, додека Рајт се покажа како одлично засилување. Ако се сумираат сите впечатоци, се очекува финалето да биде Реал Мадрид – Панатинаикос.