Симонс ќе биде подготвен за продолжувањето на НБА лигата

Најдобриот кошаркар на Филаделфија 76-екрс, Бен Симонс подготвена ќе ја го дочека продолжувањето на сезоната во НБА лигата. 23-годишниот кошаркар ја излекува повреда на грбот која ја доби кон крајот на февруари.

Симонс пропушти осум натпревари до 11 март, кога сезоната беше прекината поради  пандемија на корона-вирусот.

„Без Бен беше многу потешко на теренот. Единствената добра работа со оглед на ситуацијата е тоа што имаше доволно време и не мораше да брзаа со рехабилитација. Тој ќе биде подготвен да се врати на теренот кога добиваме зелено светло за рестартирање на сезоната“, изјави генералниот директор на тимот, Елтон Бренд.

Бен Симонс до прекинот на НБА има просек од 16,7 поени, 8,2 асистенции, 7,8 скокови и 2,1 украденa топкa по натпревар.