Шпанија без кошаркари од Реал и Барса на мегдан со Македонија

Koшаркарскиот селектор на Шпанија, Серхио Скариоло го објави списокот на кошаркари со кои ќе се судри со Македонија во рамки од квалификациите за СП.  На последниот ден предвиден за објава, Скариоло ги откри адутите, а во неговиот состав нема ниту еден кошаркар од двата најголеми домашни клубови.

Предводникот на „црвената фурија“ одлучи за дуелите со Македонија, потоа и со Грузија да не ги користи играчите на Реал Мадрид, Барселона.

Но, затоа пак испрати покани за пет играчи на Валенсија, тимот во кој настапува нашиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ, а исто толку и до Уникаха од Малага. Од играчите кои настапуваат надвор од границите на Шпанија, славниот шпански селектор смета единствено на Себастијан Саиз, кој игра во Јапонија.

  • Поширок список на Шпанија:

Франсис Алонсо   (бек     189     1996)  Уникаха
Виктор Артеага    (центар    210      1992)   Естудијантес
Џонатан Бареиро (крило 203     1997)  Сарагоса
Феран Басас           (бек     181     1992)  Хувентуд
Дарио Бризуела    (бек-шутер   185     1994)  Уникаха
Жосеп Бускет Коста         (бек-шутер   197)     без клуб
Кино Колом            (бек     188     1988)  Валенсија
Алберто Диаз         (бек     185     1994) Уникаха
Дани Диез   (силно крило           203     1993) Тенерифе
Илмане Диоп         (центар          211     1995)  Басконија
Хаиме Фернандез (бек     184     1993)  Уникаха
Марк Гарсија        ( крило 198     1996) Сан Пабло Бургос
Фран Гуера (центар          214     1992)  Тенерифе
Рубен Гереро         (центар          208     1995)  Уникаха
Жулем Хоу  (бек-шутер   195     1997)  Манреса
Хаби Лопез-Арестеги      (крило 201     1997)  Валенсија
Жоел Пара  (силно крило           200     2000)  БВВ Тим 3                           
Ориол Паули          (крило 201     1994)  Гран Канарија
Дани Перез (бек     186     1990)  Манреса
Хаиме Прадиља    (центар          205     2001)  Валенсија
Жозеп Пуерто        (бек     198     1999)  Валенсија
Себастијан Саиз    (центар          202     1994)  Чиба Џетс (Јапонија)
Мигел Салво          (ниско крило           205     1994)  Сан Пабло Бургос
Хун Састре   (крило 201     1991)  Валенсија
Јанкуба Сима         (центар          211     1996)  Манреса