Серхио Родригез сака назад во Мадрид во две ладни години во Москва

Еден од најдобрите европски кошаркари во последната деценија, Серхио Родригез преговара со Реал Мадрид за евентуално негово враќање во шпанската престолнина.

Поранешниот „крал“ ја минува втората сезона во Москва, каде што пристигна како замена за Милош Теодосиќ. Чачо Родригез откри дека сака да се врати во клубот со кој ја освои Евролигата пред да замине во НБА лигата.

Сепак, главниот проблем на Пабло Ласо е прекубројноста на оваа позиција, бидејќи постоечки договори веќе имаат Кампацо и Љуљ. Шпанскиот шампион исто така преговара со Василије Мициќ и Aргентинецот Нико Лапровитола. 

Во претходните неколку недели клубот од Мадрид се поврзуваше и со Нандо Де Коло и со Брендон Дејвис од Жалгирис.