Сакети ги „отвори картите“ за дуелот на Италија против Македонија

Мео Сакети, селекторот на Италија, инаку прв противник на Македонија во првиот меч од балонот“ во Перм, ги одбра дванаесетте кошаркари кои ќе настапат во дуелот со нашиот национален тим

Од оние четиринаесет кошаркари кои ги поведе на пат за Русија, предводникот на „аѕурите“ одлучи на трибините да се најдат двајца кошаркари: Микеле Витали, Симоне Заноти.

  • Составот на Италија за дуелот со Македонија:

Никола Акеле, Давиде Алвити, Томасо Балдасо, Филипо Балди- Роси, Џордано Бортолано, Леонардо Канди, Амедео Дела Вале, Габриеле Процида, Џампаоло Ричи, Матео Спањоло, Марко Спису и Амедео Теситори.

Натпреварот меѓу Италија и Македонија се игра утре (четврток) од 15:30 часот.