Турнири

  • Криапа со скршеница на рачниот зглоб, отсуствува нови два месеци

    33-годишниот крилен центар на ЦСКА од Москва, Виктор Криапа, одново се повреди и ќе биде нови два месеци надвор од терените. Рускиот репрезентативец се повреди на дуелот со Дарушафака, во рамките од 4. коло од Евролигата. Овој пат, страдаше неговиот рачен зглоб. Заради повреда на скочниот зглоб, пак, минатата година Криапа одигра само неколку натпревари. 206 сантиметри високиот Русин, навистина нема среќа да врзе неколку добри сезони без повреда.

  • Американски кошаркар се умори од патување со авион и го напушти Волгоград

    26-годишниот американски кошаркар, Тони Мичел, го напушти тимот од Волгоград заради постојаното летање со авиони и престој во хотели. Имено, екипата на Мичел, Ред Октобер, мора постојано авионски да патува на натпревари. Градот е оддалечен  1.000 километри од Москва, додека ривалите од Еврокупот му се оддалечени нешто повеќе од 2.000 километри.