• Минесота пресилна за „јастребите“, Јанис се врати и донесе победа за Милвоки

    Во најефикасниот натпревар во ноќната НБА програма, Атланта загуби од Минесота со 136-115, а српскиот ас Богдан Богдановиќ се врати на теренот откако пропушти еден натпревар против Бостон поради проблем со грбот. „Јастребите“ не се радуваа на триумф, а и Богдан не пружи ниту позабележителна игра. Прашањето на победникот беше решено во првото полувреме, кое им припадна на гостите со резултат 76-52. Ентони Едвардс го предводеше својот тим до победа со 32 поени, осум скока и пет асистенции, Мајк Конли додаде 21 поен со шест асистенции, Џејден МекДаниелс постигна 19 поени, додека Кајл Андерсон забележа „трипл-дабл“ со 14 поени, 12 асистенции и 10 скокови.