• Јокиќ со асистенција без гледање во стилот на Теодосиќ

    Српскиот центар Никола Јокиќ игра сезона на МВП ниво во дресот на Денвер Нагетс. Неговата форма е клучен фактор за успесите на тимот од Колорадо во регуларната сезона, а така се очекува да биде и во плеј-офот.

  • 50-ти „дабл-дабл“ за Јокиќ оваа сезона, пораз на Далас од Никси

    Кошаркарите на Денвер Нагетс ја запишаа 36. победа во НБА лигата, откако беа подобри од Хјустон Рокетс со 99-128. Никола Јокиќ одигра нова симултанка во „Тексас“, со својот 50-ти „дабл-дабл“ сезонава го предводеше тимот од Колорадо до славје. Србинот постигна 29 поени, ги надополни со 16 скокови и седум пати ги проигруваше соиграчите, додека зад него кај поентерите беше Олиник од Хјустон со 23 поени, а Портер и Тејт имаа по 21. Центарот на Денвер сигурно чекори меѓу најдобрите, со неверојатните партии Јокиќ се етаблира во еден од фаворитите за освојување на МВП наградата за регуларниот дел од сезоната.