Радуловиќ: Противникот играше „машки“, но целосно го контролиравме натпреварот

МЗТ Скопје вечерва ја оствари четвртата победа по ред во АБА2 лигата, вкупно петта сезонава.

Последна жртва на „металците“ беше сараевски Спарс, кој е совладан со 88-77, а тренерот Дарко Радуловиќ е задоволен од изданието на кошаркарите кои турнирот во Сараево го играат перфектно.

„Можеби и шутот за три поени е клучот за победата, но решивме многу ситуации и под кошот. Сепак, ние сме путерска екипа и тој шут за три поени е важно „оружје“. Спарс беше добро спремен, противникот одигра машки и сакам да им честитам за натпреварот.

Не постигнавме ниту еден поен од транзиција, што е наша одлика во играта. И скокот ни беше проблем вечерва. Но, генерално ја имавме контролата и заслужено победивме“, рече Радуловиќ.

Ако в сабота го победат Ловќен, „металците“ ќе заокружан втор „балон“ со максимален учинок и ќе ја наметнат кандидатурата за највисок пласман и промоција во АБА лигата.