Проблем за Бостон, главниот центар неизвесен за третиот меч од финалето

Бостон Селтикс отпатуваа за делот од серијата во финалето на НБА кој се игра во Далас. За третиот финален натпревар тимот кој води со 2-0 се соочува со проблем. 

Сè уште нејасно е дали центарот Криштапс Порзингис ќе заигра на третиот меч во Далас. Летонецот заработи повреда, станува збор за коленото и веројатно тоа ќе го остави Бостон без својата ѕвезда. Самиот Порзингис нагласи дека ќе даде максимум од своите можности за да може да му помогне на тимот, меѓутоа тешко е да се очекува дека ќе игра, барем на третиот дуел. 

Инаку, Криштапс Порзингис се покажа како еден од клучните фактори на Бостон во походот дотука сезонава. Центарот е одлична адиција на Тејтум и Браун кои ја водат играта на тимот, а неговите добри партии под обрачите најавуваат дека Селтикси можеби ќе бидат во проблем без Порзингис.

Во првите два меча летонскиоте кошаркар комбинираше 32 поени за Бостон и фати десет скока.