Предвреме заврши сезоната за една од главните ѕвезди на Макаби

Американскиот кошаркар на Макаби, Остин Холинс ќе отсуствува до крајот на сезоната поради повреда на коленото, јавуваат израелските медиуми. Холинс во следните неколку дена ќе биде опериран, а потоа американскиот кошаркар ќе отсуствува неколку месеци.

31-годишниот кошаркар оваа сезона веќе имаше проблеми со повреда на коленото. Тој пред неколку дена ја обнови повредата на натпреварот од 21. коло на Евролигата против Олимпијакос (89-95)  Холинс сезонава имаше просек од 1,8 поени, 1,3 скока и 0,3 асистенции на 19 натпревари во Евролигата. Тој не игра за Макаби во израелскиот шампионат, бидејќи не беше пријавен за ова натпреварување.

Холинс минатата година пристигна во Макаби од Црвена Звезда, а претходно играше за Зенит, Раста, Гисен, Карха и Денаин. Макаби е на осмото место во поредокот во Евролигата со 11 победи и 10 порази.