Потрес во турската кошарка: Уфук Сариџа сменет од селекторското место

Голем потрес ја погоди турската репрезентативна кошарка, непосредно пред продолжувањето на квалификациите за Евробаскетот во 2022 година. Кошаркарскиот сојуз на Турција објави дека Уфук Сариџа повеќе не е селектор на националниот тим.

Без да ги наведат причините за разделбата од сојузот соопштија само дека е раскинат договорот со Сариџа.

„Им благодариме на селекторот Сариџа и неговиот клуб Пинар Каршијака за соработката во изминатиот период“, се наведува во соопштението.

На претстојните квалификациски натпревар за пласман на Европското првенство, против Хрватска и Холандија на 27 и 29 ноември, Турција од клупата ќе ја предводи Орхан Ене.