Петровиќ: Од дуелот со Мега можеби ни зависи продолжението на сезоната

Кошаркарите на МЗТ Скопје ќе ја дочекаат српската екипа Мега Баскет во рамките на осмото коло на АБА лигата. „Штрковите“ имаат една победа и шест порази, а гостинот со две врзани славја доаѓа во Скопје. 

Во пресрет на натпреварот, својата анализа и очекувања ги изнесе тренерот Александар Петровиќ. Тој нагласи во кој сегмент МЗТ Скопје мора да биде подобар за да го добие натпреварот и повика на поддршка од трибините. 

„Пред нас е исклучително важен натпревар од кој многу ни зависи продолжението од сезоната. Играме против најмладиот тим во лигата, чие најсиллно оружје е трчањето, енергијата и скокот. Ќе го потенцирам Драган Милосављевиќ, кој со своето искуство ги држи конците во тимот на Мега. 

Добро го познаваме противникот, знаеме кои се нивните добри и лоши страни, па ќе се обидеме да ги искористиме. Рецептот е да одговориме со добра енергија и квалитетен скок. Ако го сториме тоа ќе можеме да дојдеме до посакуваната победа. Секако, за тоа ќе ни биде потребна и поддршка од трибините, па ги повикувам навивачите да бидат наш шести играч“, кажа Петровиќ.

Натпреварот меѓу МЗТ Скопје и Мега Баскет е закажан за в недела во СЦ „Јане Сандански“ во терминот од 21:00 часот.