Петровиќ: Да го одиграме договореното и да се обидеме да изненадиме!

Лошиот распоред на старот од сезоната во АБА лигата, донесе три врзани порази за македонскиот шампион МЗТ Скопје. Но, во последното одиграно коло аеродромци ја искористија својата шанса и ја впишаа првата победа по „кам-бекот“ во елитата на регионалното натпреварување.

Викендов, МЗТ Скопје одново има меѓународни обврски и гостува кај екипата на Цедевита Олимпија. Тренерот Александар Петровиќ го најави дуелот во „Тиволи“, на кој домашниот тим е апсолутен фаворит.

„Пред нас е уште еден натпревар против тим од големата јадранска четворка, кој игра во Еврокупот и кој со квалитетот дефинитивно ќе се замеша во борбата за највисок пласман во АБА лигата. Без разлика на тоа, во Љубљана доаѓаме да се надигруваме и да потврдиме дека формата ни е во нагорна линија. Ќе мора да трчаме во текот на сите четириесет минути и да одиграме агресивно, бидејќи само така може да му парираме на силниот ривал. Наше е да одиграме тоа што ќе го договориме пред натпреварот, па ако ни се укаже некаква шанса да пробаме да го изненадиме фаворитот“, рече Петровиќ.

Натпреварот меѓу Олимпија и МЗТ Скопје се игра в сабота, со почеток од 18:00 часот.