Пелистер го искачи Кожув, битолчани по продолжение слават во Гевгелија

Во најтешкиот натпревар од почетокот на шампионатот, лидерот Пелистер се намачи да извојува победа на гостувањето во Гевгелија против Кожув со 83-88 (10-22, 23-21, 25-16, 14-13, 11-16) , во заостанатиот дуел од првото коло. Победникот беше решен по продолжение, откако Кожуф прокоцка +4 на влезот во последната минута. Сепак, Пелистер покажа квалитет и карактер и останува единствена непоразена екипа во Првата лига. 

Битолчани започнаа одлично во одбраната, примија само десет поени во првиот квартал и веднаш дојдоа до двоцифрена предност. Незадржлив беше поранешниот кошаркар на Кожув, Игор Кесар, кој прв стигна до двоцифрен број на поени. На првата пауза „зелените“ заминаа со 10-22. Караџовски и Силаџи одлично го почнаа вториот период, Кожув најде против игра, но тешко ја топеше предноста на лидерот. Благодарение на играта под обрачите на гостите, на одмор се замина со 33-43 и психолошка предност за екипата на Марјан Илиевски.

Сепак, Силаџи го почна третиот период со серија на поени и Кожув се доближи само до -3. Кога Лок погоди на средина од третиот квартал, гевгеличани израмнија на 52-52. Со неизвесна резултатска нишалка се влезе во последната четвртина и започна играта на нерви. Кесар и Вилијамс први повлекоа, па во 34. минута битолчани се одлепија на +6. Сепак, тимот на Јончевски се врати и со поените на Силаџи на три минути до крајот, Кожув поведе (67-66). Скот и Караџовски имаа најмирна рака во завршницата и на влезот во последната минута Кожув поведе со +4. Кесар и Трајковски возвратија за 72-72 на половина минута до крајот. Скот и Калахан во своите раце ја имаа победата, но промашија и натпреварот влезе во продолжение. 

Екстра времето започна со три поени од слободни фрлања на Вилијамс, а кога погоди и Стајиќ, Пелистер поведе со 72-77. Одбраната на битолчани одигра клучна улога, а по тројката на Стајиќ веќе беше +8. Играта на гевгеличани се распадна и лидерот извојува победа од 83-88. 

Најефикасни во тимот на Кожув беа Силаџи со 27 и Скот со 15 поени, а за Пелистер се истакнаа Кесар со 24 и Вилијамс со 16 поени. Одличен натпревар одиграа и Стајиќ и Калахан со по 12 и Трајковски со 11 поени. Со седум врзани победи Пелистер го сруши клупскиот рекорд и се зацврсти на врвот на табелата. Двете екипи наскоро пак ќе се сретнат за првенствени бодови во Битола.