ВИДЕО: Орландо лесно победи против десеткуваниот Бруклин

Орландо Меџик славеше прва победа во својот град по рестартот, откако со 128-118 го доби Бруклин Нетс. „Десеткованиот“ состав на Брукли одново настапи без најдобрите Кевин Дурант и Кајри Ирвинг кој долго се отсутни, но и без Клакстон, Крафорд, Чендлер и Деандре Џордан.

Средбата во која двата тима имаа свои блескави периоди, на крајот заврши со двоцифрена победа на домаќинот од завршницата во Дизниленд. Бруклин подобро отвори, но формата падна и Меџикси направија недостижна предност од 30 поени во третата четвртина. Иако Нетс се обидоа да се вратат, минус десет е најблизу што достигнаа во финишот. 

  • Извештај од натпреварот: 

Најефикасни на средбата беа Еван Фурние од Орландо и Кабарот Луваву од Бруклин, додека Вучевиќќ уфрли 22.